Tez Hazırlama Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tez yazım süreçleri öğrencileri oldukça zorlayan bir süreçtir. Bu zor süreçte bizimle iletişim kurup danışmanlık hizmetlerimizden faylananabileceğiniz gibi sizler için meydana getirdiğimiz bilgilendirici metinleri okuyarak da bu süreci biraz daha kolay bir hale getirebilmeniz mümkündür. Sizler için hazırladığımız Tez Hazırlama Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir? İsimli bu yazıyla birlikte, sizleri bu zor sürecinizde yalnız bırakmamayı amaçlamaktayız.

a. Doğru Konu Seçimi

Tez yazım sürecinde önemi en çok atlanan hususlardan biri tez konu seçimidir. Genelde bu aşamada titiz davranmayan öğrenciler bu hatalarının telafisi için oldukça ağır bedeller ödeyebilmektedir. Peki doğru konu seçimimden kastedilen nedir?

Tez Hazırlama Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tez Hazırlama Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

b. Taslak

Yine öğrencilerin sıklıkla yaptığı hatalardan biri tez yazım sürecinin başında bir taslak hazırlamamalarıdır. Bilimsel bir eser yazma sürecinde elbetteki değişiklikler olacaktır. Sonuç olarak konuya hakim oldukça tezinizle ilgili önemli değişiklikler yapabilirsiniz. Fakat bu durum en başta bir taslak oluşturmanıza engel olmamalıdır. Taslak hazırlayarak tez formatınızı en baştan oturtmanızı sağlayacağı gibi nereden başlayacağınız konusunda sizi sistematik bir sürece dahil edecektir.

c. Kaynak 

Tez yazımı sürecinde üzerinde durulması gereken en önemli konulardan biri de kaynak taramasıdır. Bilhassa ilk iki aylık süreçte her gün okuma yapmanız gerekmektedir. Kaynak Taraması için faydalanabileceğiniz siteleri aşağıda bulabilirsiniz.

Kaynak Taraması

Kaynak Taraması

d. Danışman Yardımı

Yine tez yazım sürecinde öğrencilerin sıklıkla yaptığı hatalardan biri danışman hocalarıyla sürekli irtibata girmeyerek tezlerinin son aşamasına kadar hocalarına ilerleme göndermemeleridir. Tezinizin en az 20 sayfasında bir hocanızın görüşlerini almanız oldukça önemlidir. Aksi durumda savunmanıza günler kala büyük sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Tez danışmanlık hakkında bilgi almak için tıklayın.

e. Savunma

Tez savunmanız en yaz tez yazımı kadar önemlidir. Savunmada bulunan jüri üyelerini etkileyebilmeniz için sadece yazdığınız içerik yeterli olmayacaktır. Bu sebeple savunmanıza iyi hazırlanmanız gerektiği gibi basit ve anlaşılır bir sunum hazırlamanızında faydanıza olacağını unutmayın!