İçindekiler Tablosu Nasıl Hazırlanır?

Tez yazım sürecinde olan öğrenciler için tezin içeriği kadar teknik durumlarda oldukça zaman alabilmektedir. Esasında oldukça basit bir mantığı olan Word programı bu konuda tecrübesi olmayan ve doğru yönlendirilemeyen öğrencilerin işini oldukça zorlaştırabilmektedir. Öğrencilerin teknik olarak en çok zorlandığı konulardan birisi ise “içindekiler tablosu” olarak karşımıza çıkmaktadır. Word programı kolay yoldan otomatik “içindekiler tablosu” yapma olanağını kullanıcılarına sunsa da bu olanağı bilmediği için bu tabloyu elle yapmak için saatlerce hatta günlerce uğraşan öğrencilere rastlanılmaktadır. Bu yazıyla birlikte siz değerli öğrencilere tez yazdırma sürecinizde en basit şekilde nasıl “içindekiler tablosu” oluşturabileceğiniz tarif edeceğiz.

İÇİNDEKİLER TABLOSU

Aşağıda yazmış olduğumuz maddeleri uyguladığınızda “içindekiler tablosu” oluşturmak siz değerli öğrenciler için oldukça basit bir işlem haline gelecektir.

  • İlk olarak Word dosyamızı açıyoruz.

İÇİNDEKİLER TABLOSU

  • Sağ üste bulunan stiller kısmına odaklanıyoruz. Normalde Başlık1 ve başlık 2 vardır, başlık 2 ye tıklayarak başlık3 ve başlık4 ün geldiğinden emin olmanız gerekmektedir.

İÇİNDEKİLER TABLOSU

  • Başlık 1’e sağ tıklayın , değiştir e tıklayıp, tez yazım kılavuzunuzda yazan punto, satır yüksekliği gibi ayarları yapın.

İÇİNDEKİLER TABLOSU

İÇİNDEKİLER TABLOSU

  • Aynı işlemi sırasıyla, başlık 2, 3 ve 4 içinde uygulamanız gerkemektedir
  • Başlık seviyelerini oluşturuyoruz. Oluşturduğumuz başlık1-2 ve 3 ile tezimizdeki başlıkları entegre ediyoruz. Bunun için önce tezimizdeki başlığı seçip sonra stillerdeki başlığa tıklıyoruz. Sonra, numaralandırma kısmına tıklıyoruz.
  • Araç çubuğunda başvurular sekmesinden içindekiler bölümüne tıklıyoruz, ster otomatik tabloları seçebilirsiniz. Gerekli düzenlemeleri buradan yaptıktan sonra, otomatik olarak tablonuz sayfada oluşacaktır